O tym jak cały kraj urodziny świętuje

Pomimo tego, że Tajlandia jest monarchią konstytucyjną a władza ustawodawcza należy do 2-izbowego Zgromadzenia Narodowego, to Król cieszy się największym szacunkiem i uznaniem. Król Rama IX (Bhumibol Adulyadej) na swój status zapracował nie tylko będąc najdłużej panującym królem na świecie (panuje nieprzerwanie od 1946 r.), ale przede wszystkim poprzez swoje zaangażowanie i troskę o kraj i jego rozwój.

Urodziny króla przypadają 5 grudnia i jest to w Tajlandii dzień szczególny. W całym kraju można znaleźć przystrojone na tą okazję ulice, portrety króla, wieczorne pokazy fajerwerków. Jednak główne obchody mają miejsce w Bangkoku.

Ozdobione ulice Bangkoku

Ozdobione ulice Bangkoku

Urodzinowy Bangkok nocą

Urodzinowy Bangkok nocą

Większość ulicy jest udekorowana żółtymi chorągiewkami (żółty to kolor Króla), często jednak pojawiają się również motywy w kolorze różowym (pisałam o tym też tutaj: https://notjustthedreams.wordpress.com/2013/01/11/kolory-w-tajlandii). Kolor różowy symbolizuje życzenie zdrowia i w takim też kolorze Król, zgodnie z zaleceniem astrologów, opuszczał po ciężkiej chorobie szpital w 2007 roku.

Takie kwiatki służą głównie do składania darów w świątyniach. W tle można jednak zobaczyć też urodzinowe chorągiewki.

Takie kwiatki służą głównie do składania darów w świątyniach. W tle można jednak zobaczyć też urodzinowe chorągiewki.

Mi niestety nie udało się uczestniczyć w obchodach urodzin. Doleciałam do Tajlandii dwa dni później, miałam jednak okazję przekonać się, że takie wydarzenie dla Tajów trwa o wiele dni dłużej. Cały Bangkok w dalszym ciągu był bogato przyzdobiony, a na placu Sanam Luang nadal odbywały się związane z tym wydarzenia. Co również ciekawe w całym kraju można o wiele taniej podróżować przez kilka dni przed i po urodzinach. Ma to ułatwić Tajom dotarcie na obchody w Bangkoku, a przy okazji umila to również podróżowanie turystom, którzy nie są wyłączeni z tej promocji.

Impreza związana z obchodami urodzin Króla

Impreza związana z obchodami urodzin Króla

Wielki Pałac też był specjalnie ozdobiony

Wielki Pałac też był specjalnie ozdobiony

Jedna z ozdób na placu Sanam Luang

Jedna z ozdób na placu Sanam Luang

W 2011, kiedy byłam w Tajlandii, Król nie brał udziału w większej części obchodów. Ze względu na swój wiek i stan zdrowia przebywał w szpitalu, skąd wyszedł tylko na najważniejszą część ceremonii, która jest bardzo ważna dla Tajów. Z moich rozmów z Tajami wynikało też, że obecnie problemem jest, że Król nie ma następcy. Jego syn Maha Vajiralongkorn ponoć nie jest zainteresowany objęciem tronu. Jednak ze względu na unikanie mówienia negatywnie o Królu czy też jego rodzinie i Królestwie, niełatwo jest znaleźć taką informację oficjalnie.

Na placu Sanam Luang można też było zobaczyć się na interaktywnej ścianie.

Na placu Sanam Luang można też było zobaczyć się na interaktywnej ścianie.

Będąc w Tajlandii warto pamiętać o tym, że nie można o Królu mówić źle. Nie chodzi wyłącznie o cenzurę, ale przede wszystkim o podejście Tajów do swojego Króla. Negatywne komentarze obrażają uczucia Tajów, prowadzą do utraty twarzy (wszystkich rozmówców), ale mogą być również karalne. Zdecydowanie nie wskazane, jeśli chcemy mieć udany pobyt w tym kraju :)

Znalazłeś w tym artykule przydatne informację? A może czegoś Ci w nim zabrakło? Zostaw komentarz, Twoja opinia pomoże mi lepiej dostosować i rozwijać artykuły zawarte na blogu.

Chcesz na bieżąco wiedzieć co się ciekawego dzieje? Dołącz do fanów bloga na facebook’u

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s