Dzień Wielbłądzich Przepychanek

Wybierając termin podróży warto poszukać informacji nie tylko o pogodzie, ale również o miejscowych świętach i festiwalach. Jeśli trafimy na takie ciekawe wydarzenie możemy przeżyć nie tylko fantastyczne momenty, ale poznać też bardziej autentyczną część miejsca, które odwiedzamy. W przypadku popularnych świąt i festiwali, które odbywają się w wielu miejscowościach warto wybrać te z dala od najbardziej turystycznych obszarów, gdzie zobaczymy bardziej autentyczną wersję wydarzenia.

I tak oto chciałabym zapoczątkować cykl „Śladami Festiwali”, w którym będę pokazywać co ciekawsze, bardziej kolorowe i niespotykane festiwale z całego świata. I to właśnie w dniach, kiedy będą się odbywać, będę umieszczać ich krótki opis i przydatne informacje.

Dzisiaj przedstawiam Wam Dzień Wielbłądzich Przepychanek.

Kraj: Turcja
Gdzie: Okolice plaży Pamucak, 9 km od Selcuku
Kiedy: Trzecia niedziela stycznia, godzina 10.00

W trzecią niedzielę stycznia do Selcuku ściągają fani wielbłądzich zapasów, pochodzący głównie ze śródziemnomorskiego i egejskiego wybrzeża Turcji.Z całego kraju spędzane są również wielbłądy, wyłącznie samce rasy Tulu. Zwierzęta są na tą okoliczność specjalnie karmione i trenowane.
Mimo, że największe i najbardziej znane tego typu zawody są organizowane w Selcuku to te tradycyjne walki można również spotkać w innych rejonach kraju. Odbywają się one zazwyczaj pomiędzy grudniem i marcem.

Tradycja rozpoczęła się najprawdopodobniej wśród koczowniczych plemion, których przeżycie zależało od wielbłądów.

Zabawa zaczyna się już dzień wcześniej, kiedy to przybyli łączą huczną zabawę z tańcem i biesiadowaniem.
Kolejnego dnia wielbłądy stają do walki. Co ciekawe tradycyjnie przestrzegane są liczne zasady. Najważniejszą z nich jest że wielbłądy muszą korzystać z określonych technik walki. Pojęcia nie mam jak właściciele uczą i przekonują wielbłądy do tego, aby walczyły w wyłącznie dozwolony sposób, ale zgodnie z zasadami mogą one korzystać wyłącznie z łba, szyi i tułowia. Wielbłąd może również stanąć wyłącznie do jednej walki dziennie i może ona trwać maksymalnie 10-15 minut. Porządku i przestrzegania reguł pilnują sędziowie wraz z czternastoma pomocnikami, którzy za zadanie mają rozdzielenie wielbłądów, gdy zajdzie taka potrzeba. Wygrywa zwierzę, które zmusi przeciwnika do rejterady albo obali na bok.

Źródło zdjęcia: http://www.fethiyedays.com

Źródło zdjęcia: http://www.fethiyedays.com

Po oglądnięciu wielbłądzich zapasów warto wybrać się do położonego nieopodal Efez-u. Chociaż jak sądzę to pewnie odwiedziny w Efezie mogą być ewentualną okazją do zobaczenia wielbłądzich walk.

 

Znalazłeś w tym artykule przydatne informację? A może czegoś Ci w nim zabrakło? Zostaw komentarz, Twoja opinia pomoże mi lepiej dostosować i rozwijać artykuły zawarte na blogu.

Chcesz na bieżąco wiedzieć co się ciekawego dzieje? Dołącz do fanów bloga na facebook’u

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s