Air Show 2013 w Radomiu

Mogłabym powiedzieć, że miłość do lotnictwa wyssałam z mlekiem… (tu przysłowie traci sens) ojca…  Ojciec, pilot wojskowy, poza swoją pasją do latania i opowiadaniami zabierał mnie też na różne pokazy. Jednak od czasu, gdy ja wkroczyłam w wiek dwucyfrowy, a ojciec przeszedł na emeryturę, okazji do podziwiania lotniczych akrobacji było mniej. Do Radomia zawsze jakoś było za daleko, w okolicach Poznania nie było pokazów tej skali. Gdy jednak była okazja, korzystałam. Ostatni, warty uwagi, pokaz to występ Thunderbirds – jednego z najlepszych zespołów akrobacyjnych (Siły Powietrznych US) – w Poznaniu. Niestety, po kilku minutach pokaz musiał być odwołany ze względu na koszmarną ulewę.

Tym razem się udało. Korzystając z faktu, że na chwilę zakwaterowałam się w Warszawie, pojechałam na jeden dzień do Radomia. Air Show w Radomiu w ostatnich latach nie cieszył się dobrą sławą. Dwa pokazy z rzędu i dwa wypadki. Na szczęście tym razem obyło się bez dodatkowych atrakcji. Zamiast tego uczucie, w którym samoloty przelatywały na granicy prędkości dźwięku… niesamowite figury… akrobacje na najwyższym poziomie, motyle w brzuchu i podekscytowanie. Lepsze niż najlepsza impreza. Tego uczucia i kunsztu lotnictwa nie oddadzą niestety ani moje słowa, ani zdjęcia. Ale może chociaż troszeczkę…

Na dobry początek w głównej alei powitał nas taki oto widok. Robi wrażenie z takiej perspektywy.

Na dobry początek w głównej alei powitał nas taki oto widok. Robi wrażenie z takiej perspektywy.

Jednymi z pierwszych byli skoczkowie. Większość z nich oddała już tysiące skoków. Mimo to miło było wspomnieć swój własny, pierwszy (na razie) skok.

Jednymi z pierwszych byli skoczkowie. Większość z nich oddała już tysiące skoków. Mimo to miło było wspomnieć swój własny, pierwszy (na razie) skok.

IMG_7333

Kaskada (przez niektóre zespołu nazywana również różą) w wykonaniu Szwajcarów.

Kaskada (przez niektóre zespołu nazywana również różą) w wykonaniu Szwajcarów.

Samoloty bojowe wykonujące piruety? Norma. Ale ogromne transportowce?

Samoloty bojowe wykonujące piruety? Norma. Ale ogromne transportowce?

IMG_7754

Helikoptery nie mogą latać do góry nogami? A no nie mogą. Ale Apache jest tu wyjątkiem. Ten pokaz, mimo że to "tylko" helikopter, zapierał dech w piersiach.

Helikoptery nie mogą latać do góry nogami? A no nie mogą. Ale Apache jest tu wyjątkiem. Ten pokaz, mimo że to „tylko” helikopter, zapierał dech w piersiach.

Holendrzy przygotowali jednak jeszcze jedną niespodziankę. Apache i F-16 lecący razem... To nie był tylko dobrze uchwycony moment na zdjęciu. F-16 jest widocznie przechylony w górę, aby zmniejszyć prędkość. Apache leci delikatnie dziobem w dół, żeby wykorzystać maksymalną prędkość.

Holendrzy przygotowali jednak jeszcze jedną niespodziankę. Apache i F-16 lecący razem… To nie był tylko dobrze uchwycony moment na zdjęciu. F-16 jest widocznie przechylony w górę, aby zmniejszyć prędkość. apache leci delikatnie dziobem w dół, żeby wykorzystać maksymalną prędkość.

IMG_7931

Mijanie. Manewr trudny i niebezpieczny z udziałem dwóch samolotów. Orlik Team zrobił to z udziałem siedmiu maszyn...

Mijanie. Manewr trudny i niebezpieczny z udziałem dwóch samolotów. Orlik Team zrobił to z udziałem siedmiu maszyn…

Tak jak i Biało-Czerwone Iskry

Tak jak i Biało-Czerwone Iskry

Ciekawe show miały też szalone pszczółki z Baltic Bees. Ładnie prezentowały się w powietrzu i...

Ciekawe show miały też szalone pszczółki z Baltic Bees. Ładnie prezentowały się w powietrzu i…

...mają też "crazy drunk pilot", czyli szalonego, pijanego, pilota, który "podchodził" do lądowania co najmniej jakby był pijany.

…mają też „crazy drunk pilot”, czyli szalonego, pijanego, pilota, który „podchodził” do lądowania co najmniej jakby był pijany.

 

Znalazłeś w tym artykule przydatne informację? A może czegoś Ci w nim zabrakło? Zostaw komentarz, Twoja opinia pomoże mi lepiej dostosować i rozwijać artykuły zawarte na blogu.

Chcesz na bieżąco wiedzieć co się ciekawego dzieje? Dołącz do fanów bloga na facebook’u

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s