Basler Fastnacht, czyli karnawał inaczej

IMG_7486

Trochę przed, trochę po… czyli jak wygląda miasto niekoniecznie w karnawale

Pierwszy raz o Bazylejskim Fastnachcie usłyszałam 2 lata temu. Poleciałam służbowo do Bazylei i w niemal wszystkich witrynach dojrzałam wielkie, dziwne, maski. Niektórzy ludzie nosili na kurtkach jakieś dziwne piny, a biuro w Bazylei miało być zamknięte w poniedziałek. Karnawał, zgodnie z moją wiedzą, się już skończył. Jednak w Bazylei wyraźnie coś się jeszcze nawet nie zaczęło.
Rok później też byłam w Bazylei w podobnym terminie. Tym razem pinów już nie sprzedawali, ale za to na ulicy nadal leżały pozostałości confettii. Choć w tym przypadku „pozostałości” to zdecydowane niedomówienie.
W tym roku postanowiłam, że Fastnacht mnie nie ominie. Raz byłam kilka dni przed, raz kilka dni po, czas wreszcie trafić w sam środek. Jedynym problemem było to, żeby faktycznie się tam wtedy znaleźć. Jednak chcieć to móc. Tak długo sobie powtarzałam, że tam będę, że w końcu znalazł się i powód biznesowy, żeby polecieć. Co prawda znowu kilka dni przed, ale tym razem postanowiłam nie odpuszczać. Postanowiłam zostać kilka dni na własną rękę i popracować na miejscu.

IMG_7445c


Basler Fastnacht, czyli karnawał inaczej

Mówiąc w Szwajcarii o Fastnachcie warto zaznaczyć, że chodzi nam o Basler Fastnacht. Ten jest tu inny niż w pozostałej częsci kraju. Jest też największy. Zaczyna się i kończy dokładnie tydzień później niż w pozostałej części świata, zgodnie z kalendarzem protestanckim. W wielu miastach kraju, jak na przykład w Luzernie, karnawał kończy się w środę poprzedzającego tygodnia. Nie tylko datą jednak karnawał w Szwajcarii się różni. Rzadko można też tu spotkać zwykłe przebrane jednostki. Aby uczestniczyć w pochodzie należy przynależeć do kliki. Są to organizacje, których jednym z celów jest właśnie przygotowywanie się do Fastnachtu. Maski, stroje, instrumenty, platformy. To wszystko nie należy do najtańszych, a kliki zapewniają również na to środki. Przygotowania trwają często niemal rok. Przedstawiciele klik zazwyczaj mają identyczne lub bardzo podobne stroje i maski, reprezentujące konkretny temat w danym roku. Często też maski przedstawiają konkretne osoby życia publicznego – polityków czy prominentów. Bazylejski Fastnacht jest zresztą bardzo upolitycznioną imprezą. Poza maskami za dnia rozdawane są też odezwy, napisane w szwajcarskim niemieckim, często wypisane wierszem. Na lampionach i platformach również można odnaleźć konkretne polityczne hasła. I jak na Szwajcarię przystało – tu mało co jest przypadkowe.

Przedstawiciele kliki wręczający publiczności kartę ze swoimi postulatami.

Przedstawiciele kliki wręczający publiczności kartę ze swoimi postulatami.

IMG_7439c

Klika nawołująca do uwolnienia Snowden'a.

Klika nawołująca do uwolnienia Snowden’a.

Morgestreich
Dokładnie o czwartej nad ranem, w poniedziałek, w mieście gasną światła, a na ulicach zaczyna się jazgot różnorodnych instrumentów i pochód przebranych, trudno widocznych w ciemności, postaci. Większość na głowach ma różnego rodzaju lampki i lampiony, a większość grup ciągnie ze sobą większe lampiony i małe platformy (nawet do czterech metrów wysokości). I tak pochód niemal się nie zatrzymuje przez kolejne 72 godziny. Tak samo jak i część restauracji i knajp w centrum miasta. Otwierane są też podwoje niektórych klik, w których koniecznie trzeba spróbować tradycyjnych potraw Fastnachtowych – Zupy Mącznej (Mehlsuppe) oraz tart – cebulowej (Zwiebelwähe) oraz serowej (Käsewähe).

Morgestreich. Parada zaczynająca się w poniedziałek o 4 nad ranem.

Morgestreich. Parada zaczynająca się w poniedziałek o 4 nad ranem.

IMG_7347c

Cortèges
Cortèges mają miejsce w poniedziałkowe i środowe popołudnie. Na dwóch trasach (wewnętrznej i zewnętrznej) poruszają się przedstawiciele klik wraz ze swoimi zmotoryzowanymi platformami. Każda z klik zaczyna swój marsz w innym, wcześniej ustalonym, miejscu, ale już trasa oraz czas przejazdu nie są z góry ustalone. Najlepiej znaleźć się w miejscu, w którym następuje skrzyżowanie ze sobą tras przejścia. Dzięki temu można zobaczyć (a i dostać) więcej. Czego dostać? Otóż z platform często rzucane są owoce (najpopularniejsze są pomarańcze i banany), cukierki, a czasem i warzywa (można oberwać selerem ;) ). Czasem trzeba się mocno naprosić i przekonać przedstawicieli kliki, że to właśnie nam należy się kwiatek, a czasem zamiast prezentu oberwie się kilogramami confettii. Taki papierowy deszcz jest zresztą gwarantowany, gdy ktoś zauważy, że nie nosisz „Blaggedde”, czyli obowiązującego w danym roku pina. Dzieciaki, żeby przekonać, że to właśnie im należy się cukierek, wykrzykują jakieś magiczne hasła (mój szwajcarski niestety nie pozwolił na ich zidentyfikowanie), czasem wystarczy tylko piękny uśmiech ;)

IMG_7529c

Dziecko idące za pojazdem, żeby dostać cukierka.

Dziecko idące za pojazdem, żeby dostać cukierka.

Za brak wpiętego fastnachtowego pinu a czasem po prostu bez powodu można zamiast cukierka dostać na głowę worek konfetti.

Za brak wpiętego fastnachtowego pinu a czasem po prostu bez powodu można zamiast cukierka dostać na głowę worek konfetti.

IMG_7490c

Fastnacht dziecięcy, Fastnacht rodzinny
We wtorek zamiast klik można zobaczyć paradujące rodziny z dziećmi. Zazwyczaj są one przebrane w „tradycyjne” karnawałowe stroje – księżniczek, kowbojów czy też dinozaurów. Czasem kilka rodzin wspólnie przygotuje samochodową platformę, czasem – jeśli członkowie rodzin przynależą do kliki – można też zobaczyć maski spotykane w pozostałych dniach. Na ulicach znowu króluje confettii.

Gugge-Konzerte
Wtorkowy wieczór należy do najciekawszych muzycznie. To właśnie wtedy w okolicach Marktplatz oraz Claraplatz można spotkać liczne grupy grające na instrumentach dętych. Wieczorna muzyka zdecydowanie bardziej przypomina właśnie muzykę a nie jazgot, a grupki zatrzymują się na dłużej lub krócej nie tylko na ulicy, ale też wchodząc czasem do restauracji czy barów.
Takie grupki można też obserwować przez trzy kolejne niedziele. W tak zwane Bummelsontag (zobacz https://notjustthedreams.wordpress.com/2013/03/11/w-pogoni-za-muzyka/) po ulicach między 17 a 22 hasają muzycy, a od występów niektórych z nich trudno się oderwać.

IMG_7442c

Wystawa lampionów
Niestety, o tym dowiedziałam się dopiero pisząc ten artykuł. Przy katedrze, od poniedziałkowego popołudnia aż do środowego wieczoru, można podziwiać wystawę lampionów przygotowanych na Fastnacht. Tu na spokojnie można przeczytać umieszczone na nich hasła czy też zrobić z nimi zdjęcie.

IMG_7357c

IMG_7376c

Garść porad

– Jeśli nie zamierzasz być na nogach przez minimum 72h warto znaleźć nocleg trochę dalej od centrum. Komunikacja w Szwajcarii jest bardzo dobra i w nocy można dojechać nawet z okolicznych miejscowości. Zakwaterowanie w centrum wydarzeń może sprawić, ze jazgot instrumentów będziesz w głowie słyszeć jeszcze po powrocie do domu.

– Koniecznie zaopatrz się w Blaggedde, czyli Fastnachtowego pina. Każde miasto podczas karnawału sprzedaje swoje piny, a one z kolei są swego rodzaju wejściówką na wydarzenia. Co prawda nikt ich nie sprawdza, ale czasem zamiast kwiatkiem można oberwać, wchodzącym w najdrobniejsze zakamarki, workiem konfetti. Piny sprzedawane są w kilku wersjach: brązowym (to one powstały jako pierwsze, CHF 8), srebrne (CHF 16), złoto-srebrne (CHF 45) oraz małe złoto-srebrne (pozłacane, CHF 100).

– Konfetti można kupić w workach w większości sklepów. Sprzedawane są zawsze szczelnie zapakowane, zawsze jednokolorowe, aby zapewnić klientów, że nie są to pozostałości zebrane z ulicy.

– Poniedziałek w Bazylei jest dniem wolnym. Jedynymi otwartymi sklepami są zazwyczaj te znajdujące się bezpośrednio przy dworcu (np. Basel SBB).

– Będąc w tym okresie w Szwajcarii warto wybrać się również na karnawał do innych miast. Jedne z ciekawszych wydarzeń można znaleźć w m.in. Lucernie, Liestal (Parada Ognia, o której wkrótce), Bernie czy Rheinfelden.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s