Krótki przewodnik podróżowania po Niemczech (i nie tylko)

Co dobre szybko się kończy. My, z Kamilą i Agnieszką, już wróciłyśmy z Berlina. Teraz kolej na Was. Na stronie DB znajdziecie cztery proste pytania konkursowe. Podpowiedzi znajdziecie w tym i poprzednim poście, a także na facebook’u.

Poniżej kilka faktów, które powinniście wiedzieć, nie tylko aby wygrać.

 

IMG_9107

Najwygodniej pociągiem
Z Polski do Niemiec można dojechać na wiele sposobów. Najłatwiej oczywiście dostać się z zachodu Polski, ale mniej lub bardziej dogodne połączenia dostępne są z całego kraju. Pociągiem bezpośrednio dojechać najlepiej z Poznania, Warszawy, Trójmiasta i Szczecina. Różne autobusy i busiki jeżdżą zarówno z powyższych miast jak i Krakowa, Łodzi czy Wrocławia. Biorąc jednak pod uwagę moje za długie nogi i niemożliwość usiedzenia na miejscu dłużej niż kilkanaście minut zdecydowanie wolę wybrać pociąg. Jednym plusem jest szybkie (2,5h) połączenie z Poznania, drugim to, że z biletem EuroCity można bez kupowania biletu komunikacji miejskiej w Berlinie (BVG), dojechać do hotelu czy hostelu. Trzeba tylko pojechać od razu z dworca i koniecznie w jednym kierunku.

Jak zaoszczędzić w podróży
Wybierając kolej, nie tylko na trasie do, ale również w Niemczech, warto poszukać specjalnych ofert i promocji.
Większość mieszkańców Niemiec, Szwajcarii i Austrii (a przynajmniej większość jeżdżąca pociągami), posiada roczne karty zniżkowe (-25% lub -50%). Przyjeżdżając zza granicy warto również poszukać oszczędności.

Sparpreis to zwykły bilet promocyjny, dostępny w określonej puli na dany pociąg (podobnie jak w samolotach). Na trasach do 250km bilety można dostać już od 19 euro. Bilety na dłuższe trasy dostępne są od 29 euro (a jak się dobrze poszuka to można dojechać z Krakowa do Berlina nawet za 21,75 euro). Warto zarezerwować je wcześniej, ale zdarzyło mi się dostać promocyjne bilety nawet dzień przed podróżą.

Länderticket to jednodniowe bilety pozwalające podróżować w danym regionie (landzie, np. Brandenburgii). Szczególnie opłacalne w grupie (maksymalnie pięć osób, bardzo popularne na trasie Berlin – Kostrzyn). I tak dla przykładu pojedynczy bilet może kosztować 10 euro a bilet grupowy dla pięciu osób 30 euro. Opłaca się? ;)

Schönes-Wochenende-Ticket to opcja weekendowa. Od północy w piątek aż do 3 w nocy w poniedziałek możemy do woli jeździć berlińskim S-Bahn, regionalnymi RB, międzyregionalnymi IRE oraz REregionalnymi DB. Najlepsza opcja jeśli chcemy zwiedzić dużo, a nie mamy wiele czasu. bilet można wykorzystać w pojedynkę lub w grupie do 5-osób. A bilety już za 44 euro.

InterRail to moim zdaniem najlepsza, choć najbardziej kosztowna, opcja. Dzięki kilkudniowemu biletowi możemy jeździć po całej Europie (łącznie z Turcją). Nie tylko pociągiem, ale również autobusami czy promami. Jedynymi kosztami, jakie ewentualnie musimy ponieść, są dopłaty do niektórych kolei szybkiej prędkości lub odcinków specjalnych, np. w wysokich częściach Alp. Bez żadnych dopłat można z kolei podróżować szybkimi InterCity Express (ICE), które na przykład z Berlina do Hamburga dowiozą nas już w 1h45min. Bilety obejmujące całą Europę zaczynają się już od 184 euro na 5 dni. Jeśli ograniczymi się do kilku krajów – możemy zapłacić mniej.

Przystanek w podróży
Aby ruszyć dalej na zachód najłatwiej przesiąść się właśnie w Berlinie. A zanim jeszcze się przesiądziemy koniecznie trzeba zobaczyć stolicę Niemiec. Nie tylko standardowe atrakcje takie jak aleja Unter den Linden, Brama Brandenburska, Alexander Platz, czy Hauptbahnhof (zwłaszcza z przewodnikiem, który opowie między innymi o największej w Europie podziemnej hali dworca), ale również miejsca mniej uczęszczane a – moim zdaniem – znacznie ciekawsze, jak np. Kreuzberg. Warto wypożyczyć rower (lub rower z przewodnikiem ;) ) i zajrzeć w alternatywne zaułki tego niesamowitego miejsca. I o nich więcej na blogu znajdziecie już wkrótce :)

Artykuł powstał przy współpracy z Deutsche Bahn. Wszystkie opinie są całkowicie moje :)

Reklamy

5 responses to “Krótki przewodnik podróżowania po Niemczech (i nie tylko)

  1. Jeżeli chodzi o tę darmową podróż z dworca do hotelu na podstawie biletu EuroCity to czy jest ona możliwa z przesiadką ?

    • Trafne pytanie, na które wolałabym nie dawać 100% odpowiedzi. W informacji DB uzyskałam w piątek informację, że zaraz po wyjściu z pociągu mogę jednorazowo dojechać z dworca do hotelu na bilecie IC. W naszym przypadku była to podróż bez przesiadki i o ten konkretny cel akurat pytałam. Najlepiej pewnie będzie podejść do informacji i zapytać o konkretny cel. Jeśli w międzyczasie uda mi się czegoś dowiedzieć – dam znać.Pozdrawiam!

  2. Berlin odwiedzam dość często, bo zdecydowanie warto, plus opcja połączeń z Poznania jest naprawdę super… Nic tylko polecać ;)

  3. Pingback: Citybreak: Berlin – co warto zobaczyć przez dwa dni w Berlinie | Not just the dreams·

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s